امام مهدى(عليه السلام) مى فرمايد: (إِذا اسْتَغْفَرْتَ اللّهَ فَاللّهُ يَغْفِرُ لَكَ) ;
اگر از خداوند، طلب مغفرت  كنى، خداوند نيز تو را خواهد آمرزيد.
دکتر خسروپناه
اثبات‌پذيري‌ گزاره‌هاي‌ ديني‌ فرستادن به ایمیل

‌عبدالحسين‌ خسروپناه‌


چكيده‌
اثبات‌پذيري‌ گزاره‌هاي‌ ديني، يكي‌ از مسائل‌ چالش‌ برانگيز در فلسفة‌ دين‌ و معرفت‌شناسي‌ ديني‌ است‌ كه‌ در باب‌ صدق‌ و توجيه‌ باورهاي‌ ديني‌ جست‌وجو مي‌كند. در آغاز مقاله، مبادي‌ تصوري‌ مسأله‌ يعني‌ دين، گزاره‌هاي‌ ديني‌ و اثبات‌پذيري، تبيين، و ديدگاه‌هاي‌ فيدئيزم، پوزيتوسيم‌ منطقي، نسبي‌گرايي‌ و معرفت‌شناسي‌ اصلاح‌ شده، به‌ اختصار معرفي‌ و نقد شده‌ است‌ و در پايان‌ به‌ ديدگاه‌ برگزيده‌ به‌ اثبات‌پذيري‌ آموزه‌هاي‌ زيرساخت‌ ديني‌ با بهره‌گيري‌ از نظرية‌ مبناگروي‌ و بديهيات‌ در معرفت‌شناسي‌ پرداخته‌ شده‌ است.
كليد واژگان: دين، گزاره‌هاي‌ ديني، اثبات‌پذيري، فيدئيزم، پوزيتوسيم‌ منطقي، نسبي‌گرايي، معرفت‌شناسي‌ اصلاح‌ شده، مبناگروي.
اثبات‌پذيري‌ گزاره‌هاي‌ ديني‌ از مباحث‌ مهم‌ در كلام‌ جديد، فلسفة‌ دين‌ و معرفت‌شناسي‌ ديني‌ است. پرسش‌ اصلي‌ در اين‌ پژوهش‌ اين‌ است‌ كه‌ اگر معرفت‌ به‌ معناي‌ باور صادق‌ موجه‌ تلقي‌ شود؛ آيا مي‌توان‌ از صدق‌ و توجيه‌ باورهاي‌ ديني‌ سخن‌ گفت‌ و با روش‌هاي منطقي، حقانيت‌ و معقوليت‌ آن‌ها را اثبات‌ كرد. تبيين‌ و تحليل‌ اين‌ مسأله‌ را سه‌ محور مبادي‌ تصوري، ديدگاه‌ها و نظريه‌ برگزيده‌ بيان‌ مي‌شود.

 

 

برای نمایش فایل این مطلب بر روی گزینه ذخیره سازی کلیک کنید.

ذخیره سازی مطلب