امام مهدى(عليه السلام) مى فرمايد: (ما أَرْغَمَ أَنْفَ الشَّيْطانِ أَفْضَلُ مِنَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَأَرْغِمْ أَنْفَ الشَّيْطانِ) ;
هيچ چيز به مانند نماز، بينى شيطان را به خاك نمى سايد، پس نماز بگذار و بينى ابليس را به خاك بمال.

دکتر خسروپناه
خطبه های نماز جمعه درفول؛ 28 خرداد 95 فرستادن به ایمیل

altبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی ” مجد دز” آئین باشکوه نمازجمعه دردومین جمعه رمضان با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار شهرستان دزفول و به امامت حجت الاسلام و المسلمین خسرو پناه در مصلای امام علی (ع) برگزار شد.چکیده خطبه ها

افشای ماهیت استکباری دولت امریکا از منظر مقام معظم رهبری

خطیب نماز جمعه دزفول درخطبه های نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوا به روشنگری و افشای دوباره مقام معظم رهبری نسبت به آمریکا اشاره کرد و گفت: مسئولان نظام در خصوص موضوع برجام صادقانه وارد میدان شدند و طبق قرارداد به تعهدات خود عمل کردند ولی هیچکدام از تعهدات آمریکا عملی نشد، به برخی تعهدات به صورت اسمی و شفاهی عمل شد ولی در عمل هیچ تعهدی عملیاتی نشد.

دکتر خسروپناه با اشاره به اینکه این بدعهدی های آمریکا از پیش از انقلاب نیز وجود داشته گفت: ماهیت استکبار، بدعهدی است و صدام که یکی از عوامل استکباربود و اگر از بین نمی رفت اعتمادی به اجرای تعهداتش وجود نداشت.

امام جمعه موقت دزفول تصریح کرد: هویت و ماهیت دولت آمریکا استکباری است و این استکبار باعث شد در جنگ جهانی دوم غرب به خودش نیز رحم نکند و در قرن ۱۸ و ۱۹ در جنگ جهانی دوم اتریش توسط آمریکا نابود شد.

خطیب نماز جمعه دزفول  با اشاره به خوی استکباری آمریکا گفت: حمله هسته ای به ژاپن، به خاک ذلت نشاندن محمد مرسی، جنگ جهانی دوم و خسارتی که به ویتنام وارد شد، کمک به شکل گیری داعش، کشته شدن ۱۰۰ هزار آلمانی توسط بمباران هوایی انگلیس، گول زدن ترکیه برای حمله به سوریه از نشانه های خوی استکباری آمریکا و غرب است.

امام جمعه موقت دزفول افزود:اوباما در سفر به ژاپن دلیل حمله هسته ای به این کشور را اینگونه بیان کرد که برای جلوگیری از جنگ بزرگتر و کشته شدن افراد بیشتری اقدام به حمله هسته ای به این کشور کرده است.

ایران باید آنقدر اقتدار داشته باشد که آمریکا توانایی مقابله با آن را نداشته باشد

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: ایران یک ملت واحد، یک دولت واحد و یک اقتدار واحد است که به رتبه های علمی فراوانی دست یافته و باید آنقدر اقتدار داشته باشد که آمریکا توانایی مقابله با آن را نداشته باشد.

بیانات اخیر مقام معظم رهبری به مسئولان نظام و ملت ایران حکیمانه است

امام جمعه موقت دزفول بیانات اخیر مقام معظم رهبری به مسئولان نظام و ملت ایران را حکیمانه دانست و گفت: اگرملت ایران روی پای خود نایستد و خود را در مقابل امریکا ناتوان و ضعیف نشان دهد بعداً حسرت خواهد خورد زیرا که آمریکا با اسلام آمریکایی مشکلی ندارد.

دکترخسرو پناه با اشاره به اقدام های آمریکا در مصر و لبنان که این کشورها را به  بدبختی سوق داده گفت: مردم لبنان به دلیل وجود مافیای آب فقط سه ساعت در شبانه روز آب دارند و مجبورند آب شست وشو و آب آشامیدنی خریداری کنند به گونه ای که ماهانه ۲۰۰ دلار برای تامین آب مورد نیاز آشامیدنی و شست و شو باید پرداخت کنند.

خطیب جمعه دزفول افزود:لبنان از ۲ سال پیش رییس جمهوری ندارد و به دلیل مشکلاتی که در این کشور به سبب اعتماد به آمریکا ایجاد شده خیابانهای این کشور به  کوهی از زباله تبدیل شده است.

دکتر خسروپناه  با تاکید بر اینکه همه این اتفاقات به دلیل اعتماد به غرب بوده است افزود: عدم ارتباط با آمریکا به معنای قطع ارتباط با بین الملل نیست ولی اگر آمریکا بخواهد برجام را پاره کند بفرموده مقام معظم رهبری ما آن را به آتش خواهیم کشید.

امام جمعه موقت دزفول با اشاره به بلایی که سر شیعیان در بحرین آمده است گفت: آل خلیفه علما و مردم بحرین را به زندان می اندازد وآنها را شکنجه می دهد و شیعه و سنی باید متحد باشند.

باید به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مواد مخدر عمل شود

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه  در فرازی دیگر از خطبه ها ی نمازبه اثرات خانمانسوز مواد مخدر در جامعه اشاره کرد و گفت: مواد مخدر به عنوان یک بحران اجتماعی مطرح می باشد که به دلیل اینکه مرزهای ایران مرزهای تولید خشخاش است و مواد مخدر از این جاده ها منتقل می شود درصد بالایی از مواد مخدر در کشور توزیع می شود.

دکتر خسرو پناه افزود: باید به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مواد مخدر عمل شود که این امر یک کار ملی را می طلبد و مردم باید از نظر فرهنگی مراقب فرزندان خود باشند زیرا مراقبت های تربیتی موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود ضمن اینکه قوای سه گانه نیز باید در این خصوص تلاش کنند.

تقدیر از روزه داران طرح اطعام ایتام در رمضان

امام جمعه موقت دزفول در پایان از روزه دارانی که نسبت به اطعام ایتام در ماه مبارک رمضان اقدام می کنند و همچنین اجرای طرح خودجوش مردم در برپایی افطارهای ساده در برخی از نقاط شهر تقدیر کرد.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

عِبادَ اللّه اُوصِیکُم و نَفسی و نَفسی  بتَقوَى اللّه آغاز سخن، شما مؤمنین و مؤمنات و مخصوصا نفس خودم را به تقوای الهی سفارش می کنم.

چرا سفارش شده است که در خطبه ها حتما لازم است خطیب جمعه خود و مردم را به تقوای الهی سفارش کند؟ این آیه شریفه ای که تلاوت شد جواب سؤال را می دهد.

چون روزی فرا می رسد که هیچ کسی به فریاد دیگری نمی رسد. در روزی که شفاعت کسی پذیرفته نیست و هیچ فریاد رس و کسی که به داد دیگران برسد در آن روز دیگر وجود ندارد چون همه محتاج هستند و تنها چیزی که به داد آدم می رسد و یار و یاور آدمی می شود تقوای الهی است.

تقوای الهی است که به داد انسان می رسد و انسان را از بلایای آن عالم نجات می دهد. “وَ اتَّقُواْ یَوْمًا لَّا تجَزِى نَفْسٌ عَن نَّفْسٍ شَیْئا به همین جهت است که بر تقوا تأکید شده و ماه مبارک رمضان نیز ماه تقوا و صیانت نفس است، امساک از بعضی از امور و صیانت نفس از محارم.

چون ۱۵ ماه مبارک رمضان سالروز ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) است و موضوع بحث بنده در خطبه اول آیین معاشرت اسلامی بوده است چند دقیقه ای از منظر آن حضرت(ع) به نکات معاشرتی مخصوصا سجایای اخلاقی که آن حضرت(ع) داشته در این خطبه اشاره می کنم.

رسول گرامی اسلام محمد مصطفی(ص) خطاب به امام حسن مجتبی(ع) فرمودند اشبهت خَلقی و خُلقی یعنی ای امام حسن تو از نظر خَلق، ظاهر و آفرینش و هم از نظر خُلقیات به من شباهت داری.

پیامبر اکرم(ص) هم از نظر خَلق بسیار زیبا رو و از نظر جسمانی ظاهری بسیار زیبا داشت و هم از نظر خُلق، فوق العاده بود. بنده تجربه کردم هر موقع برای غیر مسلمانان می خواهیم اسلام را معرفی کنیم از طریق اخلاق عملی پیغمبر(ص) معرفی می کنیم و عجیب تاثیر گذار است و به پیغمبر(ص) علاقه مند می شوند و فرمایشات پیغمبر(ص) را مطالعه می کنند، این اخلاق نبوی است.

امام حسن مجتبی(ع) از نظر خَلق و خُلق اینگونه بود یعنی هم زیبا رو و هم زیبا خُلق بود و اخلاق حسن داشت.

وقتی با خدای متعال سخن می گفت گاه بدنش به لرزه می افتاد، چهره اش زرد می شد و این نشانه اوج خشوع بود نه خوف، خشوع.

امام حسن مجتبی(ع) در برابر حق تعالی نهایت خضوع و خشوع را داشت و می دانست با چه شخصیت، حقیقت و وجودی سخن می گوید.

تشخص حق تعالی با تشخص ما موجودات ممکن و امکانی فرق دارد. ما یک موجود محدودی هستیم و وقتی اینجا هستیم جای دیگر نیستیم و ناتوان، ضعیف و محتاج هستیم ولی وجود و تشخص حق تعالی یک تشخص نامتناهی است و حق تعالی کل عالم را پر کرده است.

جایی نیست که خدا در آن نباشد اما مکان هم ندارد چون خَلَقَ العین والمتاع اصلا زمان و مکان را او خلق کرده است. خداوند بر همه عالم احاطه دارد و حتی از رگ گردن، به ما نزدیک تر است و این حقیقت را امام مجتبی(ع) می یافت و وقتی می یافت، چنین حالتی به او دست می داد که می لرزیید و رنگ رخسارش زرد می شد.

از ویژگی های مهم اخلاقی امام حسن مجتبی(ع)، اهل جود و بخشش بود. در تاریخ نقل شده است که ۳ بار همه دارایی های خود را به فقرا و مساکین بخشید، یعنی تمام سرمایه اش را انفاق کرد و بار دوم نیز سرمایه ای که جمع کرد را انفاق کرد و بار سوم نیز همینطور، غیر از انفاق های موردی که داشت یعنی ۳ بار تمام دارایی خود را در راه خدا انفاق کرد، این اوج جود و بخشش است.

بعضی ها هستند وقتی می خواهند به ۴ فقیر افطاری دهند مثل این است که مثلا می خواهند جانشان را بگیرند یا این کار را نمی کنند یا اگر می کنند مثلا برای افرادی که شکم سیری دارند این کارها را انجام می دهند که اعتباری، اسمی و نامی پیدا کنند البته اشکال ندارد ما به اقربا، نزدیکان و دوستانی که وضع مالی خوبی دارند افطاری دهیم و توصیه شده به نزدیکان خود افطاری دهید ولی این به این معنا نیست که فقرا را فراموش کنیم.

می دانید هر کار خیری هر مقدار ثوابی که دارد در ماه مبارک رمضان ثوابش مضاعف و چندین برابر است لذا عزیزانی که اهل وجوهات شرعی هستند سعی کنند سال خمسی خود را در ماه مبارک رمضان قرار دهند یعنی وجوهاتی که در ماه رمضان پرداخت می شود ثوابش مضاعف است نسبت به همان وجوهاتی که در غیر از ماه مبارک رمضان پرداخت می شود.

انفاقی که آدم می کند نیز اینگونه است چون نفس و خواب شما روزه داران عبادت است و از این رو است که نگفته اند گناه در ماه رمضان عذابش چند برابر است ولی برای ثواب و کار خیر گفته اند چند برابر است.

آدم در ماه مبارک رمضان فرصت های خیلی خوبی دارد که می تواند استفاده کند و یکی از آنها جود و بخشش است. همه جود و بخشش را در مسائل مالی نبینید یکی از مهمترین مصادیق جود، گذشت و عفو است که باز از ویژگی های صفات امام حسن مجتبی(ع) است.

بارها به حضرت(ع) توهین کرده و اذیتشان کردند مخصوصا اهل شام جسارت می کردند و ناسزا می گفتند، دروغ پشت سر امام حسن مجتبی(ع) آنقدر بستند که حتی بعضی از شیعیان نیز باورشان شد. به امام حسن(ع) خیلی ظلم کردند و واقعا شخصیت مظلومی بود.

ناسزا می گفتند و جسارت می کردند حتی از اصحاب خود حضرت(ع) سر سجاده اش به او حمله کردند و با خنجر پای حضرت(ع) را زخم کردند ولی یک مورد نداریم که امام(ع) در برابر ناسزاها، ناسزا بگوید بلکه سکوت می کرد و گاهی اوقات که طرف ناسزا می گفت حضرت(ع) سلام می کرد و با لبخندی به او احترام می گذاشت وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ بود.

بعد خود حضرت(ع) می گفت “وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ“، گذشت از مصادیق نیکوکاری است.

آقا یک کسی به شما بی احترامی کرده، اشتباه کرده شما گذشت کن و گذشت همین جاست که حق تو را ضایع کرده و شما گذشت کنید. ماه رمضان ماه عفو، گذشت و ایثار است مخصوصا نسبت به اقربا، برادرها و خواهر ها، فرزندان با والدین، با خاله ها، دایی ها، عموها، عمه ها این رابطه ایثار، جود، محبت و گذشت نشانه شخصیت آدمی است. ما از کجا بدانیم این روزه هایی که می گیریم و این عبادت هایی که انجام می دهیم جواب و نتیجه دارد وقتی که این درخت ثمر دهد. کی بدانیم این درخت درخت سالمی است؟ وقتی که میوه های سالم تحویل دهیم این درخت سالم است.

عزیزان میوه درخت انسانی، اخلاق است همین جود، بخشش و گذشت است. انسان در ارتباطات اجتماعی باید اینها را تمرین کند و امام حسن مجتبی(ع) اینگونه بود و اهل گذشت و عفو بود.

نبی گرامی اسلام محمد مصطفی(ص) درباره امام حسن مجتبی(ع) فرمود وَ هُوَ سَیِّدُ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَحُجَّةُ اللَّهِ عَلَى الْأُمَّةِ أَمْرُهُ أَمْرِی وَ قَوْلُهُ قَوْلِی مَنْ تَبِعَهُ فَإِنَّهُ مِنِّی وَ مَنْ عَصَاهُ فَلَیْسَ مِنِّی خیلی عبارت عجیبی است. امام حسن(ع) سید و آقای جوانان بهشت است، حجت خدا بر امت و معیار سنجش است، فرمود أَمْرُهُ أَمْرِی وَ قَوْلُهُ قَوْلِی اگر دستوری داد دستور او دستور من و گفتار او گفتار من است، این است که اگر قال امام الحسن(ع) شنیدید می توانید بگویید قال رسول الله(ص)، امرش امر من و قولش قول من است هر کس از او تبعیت کند او از من است فَإِنَّهُ مِنِّی.

درباره امام حسین(ع) داریم حُسَیْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَیْنٍ حالا پیغمبر(ص) می فرماید اگر شما مؤمنین و مؤمنات از امام حسن(ع) تبعیت کنید فَإِنَّهُ مِنِّی وَ مَنْ عَصَاهُ فَلَیْسَ مِنِّی کسی که امام حسن مجتبی(ع) را عصیان و معصیت کند و حرف او را گوش ندهد فَإِنَّهُ فَلَیْسَ مِنِّی از من نیست.

یکی از مهمترین صفات آن حضرت(ع) اخلاص و اخلاص در عمل بود. عرض کردم بعضی ها انفاق و کار خیر می کنند برای اینکه اعتباری کسب کنند حالا هر جور اعتباری حتی اعتبار زبانی اما انسان مخلص انسانی است که چه او را مدح و چه ذمکنند کار را برای رضای خدا انجام می دهد.

روایتی از امام صادق(ع) درباره اخلاص است می فرماید لایَصیرُ العَبدُ عَبداً خالِصاً للَّهِ تعالى حتّى یَصیرَ المَدحُ والذَّمُّ عِندَهُ سَواءً می دانید آدم مخلص کیست؟ به چه کسی بنده مخلص می گویند؟ امام صادق(ع) می فرماید بنده مخلص بنده ای است کاری را که برای رضایت خدا انجام می دهد چه او را مدح و چه ذم کنند برای او یکسان باشد، چه درود و چه مرگ برای بفرستند برای او فرقی ندارد و وظیفه خود را انجام می دهد و کار را برای رضای خدا انجام می دهد و برای رضای خدا کار کردن معنای اخلاص را دارد.

در اخلاص کمیت ملاک نیست قلب مهم است اینکه در قلب آدم چه می گذرد البته اگر انسانی اخلاص حقیقی و قلبی پیدا کرد قطعا به لحاظ کمیت نیز کار خیر او افزایش پیدا می کند.

اما یک وقت کسی توانش محدود و خیلی اندک است آنجا ترازو نمی گذارند که بگویند چند کیلو برنج انفاق کردی؟ می گویند چند کیلو اخلاص انجام دادی؟ آنجا اخلاص را بررسی می کنند.

پیغمبر اکرم(ص) در یک روایتی می فرماید یَا اباذر!  إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی لَا یَنْظُرُ إِلَی صُوَرِکُمْ، وَلَا إِلَی أَمْوَالِکُمْ خداوند به ظاهر و به اموال شما نگاه نمی کند چقدر دارید و چقدر انفاق کردید و کار خیر انجام دادید، وَلکِنْ یَنْظُرُ إِلى قُلُوبِکُمْ وَأَعْمالِکُمْ به قلب ها و عملتان نگاه می کند که چقدر این عمل با قلب پیوند داشته است.

۳۱ خرداد سالگرد شهادت شهید چمران است اجازه دهید در اینجا یک یادی از شهید چمران کنم. مردم لبنان هنوز هم به نیکی از او یاد می کنند و انصافا اخلاص شهید چمران ویژگی برجسته اوست، بله شهید چمران شجاع، عالم و جایگاه علمی مهمی در آمریکا داشت و از نظر علمی، شجاعت و جهات مختلف خیلی ویژگی های مهم داشت اما یکی از ویژگی های مهم او اخلاص شهید چمران بود حتی زن و بچه اش را در آمریکا ول کرد و آمد و رفت به مردم فقیر لبنان کمک کرد.

بچه های یتیم شیعه را جمع کرد و به آنها رسیدگی می کرد، شب بچه ها را می خوابانید و بعد خود می رفت و استراحت می کرد، اخلاص شهید چمران او را به اینجا رساند. مناجات هایی که با خدای خود دارد چقدر زیبا و خالصانه است و چقدر از دل برون آمده و بر دل فرو می رود. شهید چمران این اخلاص را از مکتب امام حسن مجتبی(ع) یاد گرفته و درس گرفته است، در مکتب اهل بیت(ع) به اینجا رسیده است.

در روایت داریم پیغمبر اکرم(ص) می فرماید اصلا معیار سنجش مؤمنان در روز قیامت، اخلاصشان است چون بهشت مراتب دارد بالاخلاص تتفاضل مراتبالمؤمنین مراتب مؤمنین را با اخلاص می سنجند و هر کسی اخلاص او بیشتر درجه بهشت او نیز بیشتر است.

این اخلاص را کسب کردیم و در بهشت هم جایگاه بالاتری به ما دادند آیا در دنیا با اخلاص چیزی گیر ما می آید؟ پیامبر اکرم(ص) فرمود بله در دنیا نیزسهم دارید و خیال نکنید این توصیه ها که گفته می شود فقط برای آخرت ثواب دارد آن سر جای خودش است در دنیا نیز بهره مند می شوید.

همه شما این حدیث را شنیده اید ما أخْلَصَ عَبدٌ للَّه عزّ وجل أربَعینَ صباحاً الّا جَرَتْ یَنابِیعُ الحِکمَهِ مِن قَلبِهِ على لِسانِهِ می دانید اگر انسان ۴۰ روز تلاش کند با اخلاص زندگی کند، ۴۰ روز با اخلاص زندگی کند یعنی منبر می رود برای رضای خدا، خطبه می خواند، خطبه گوش می دهد و نماز جمعه می رود و کار خیر و انفاق می کند، صدقه می دهد، روزه می گیرد، نماز می خواند، سرکار می رود و کار ارباب رجوع را راه می اندازد، درس می دهد و درس می خواند، کاسبی می کند، جنس می خرد و جنس می فروشد، برای رضای خدا و اخلاص داشته باشد.

می فرماید اگر کسی ۴۰ روز با اخلاص عمل کند خداوند چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می کند یعنی اول خدا این چشمه های حکمت را بر قلبش می دهد و بعد بر زبانش جاری می شود. ما آدم های این شکلی را دیده ایم و شما نیز دیده اید.

خدا رحمت کند مرحوم آقای دولابی در تهران، سوادی نداشت ولی وقتی کسی مثل من طلبه درس خوانده و ۴ کلمه یاد گرفته ام اگر توفیق داشتم مثلا حکمت را آموزشی یاد گرفته ام، مرحوم دولابی نه حوزه و نه دانشگاه درس خوانده بود، من خدمتشان می رسیدم و گاهی اوقات ۳-۲ ساعت تفسیر قرآن می گفت و به یک تفسیر هم مراجعه نمی کرد، من بارها چک می کردم و می دیدم عجب این تفسیر آیه، تفسیر زیبا و درستی است و از نظر قواعد ادبی درست تفسیر می کند، این حکمت بود که بر زبانش جاری می شد.

خدا رحمت کند مرحوم ملا مهدی را بعضی هایتان دیده اید این مرد حرف می زد حکمت بود و با خدا معاشقه داشت، همین دزفولی خودمان بود و خیلی مراقب بود که حلال زندگی کند، حوزه و دانشگاه درس نخوانده بود ولی یک حدیث را از پای منبر می گرفت و مقید بود که به آن عمل کند، توجه می کنید، این حکمت و اخلاص است، تجربه کنید، چطور پزشکان می گویند اگر این دارو را مصرف کنید خوب می شوید و آدم تجربه می کند و دارو را می خورد اگر خوب شد می گوید نسخه درستی است اما اگر جواب نگرفت، این را تجربه کنید، به قول فیلسوفان علم تجربه پذیر.

۴۰ روز با اخلاص عمل کنید ببینید خدا به ما حکمت می دهد یا نمی دهد. ما که متعدد دیدیم افرادی بودند که با اخلاص عمل کردند و خداوند به آنها حکمت را عنایت کرده است.

چند روز پیش سالروز ارتحال حضرت خدیجه کبری ام المؤمنین(س) بود، با اخلاص ثروت و سرمایه خود را به پیغمبر(ص) تقدیم کرد و در خدمت پیغمبر(ص) بود و با پیغمبر(ص) ازدواج کرد، اینکه می گویند قبلا ازدواج کرده و بیوه زن بوده و یا ۴۰ سال سن داشته است این حرف ها بیخود است. ۲۵-۲۴ سال بیشتر سن نداشته است کارگران متعدد داشت، سرمایه و ثروت داشت.

پیغمبر(ص) چند بار کار تجاری برای ایشان انجام داد وقتی دید این مرد امین، صادق و مخلص است خودش درخواست ازدواج با پیغمبر(ص) را مطرح کرد و پیغمبر(ص) با ایشان ازدواج کرد. وقتی پیغمبر(ص) به رسالت مبعوث شد تمام اموال و زندگی خود را در راه پیغمبر(ص) و اسلام خرج کرد که اگر او نبود اسلام این توسعه را پیدا نمی کرد، اخلاص این اثر را دارد.

حضرت خدیجه(س) اولین زن مؤمنه ای بود که به پیغمبر(ص) ایمان آورد، ام المؤمنین خدیجه(س) مقام بالایی داشت. این مکتب اهل بیت(ع) یادمان می دهد چطور زندگی کنیم.

عزیزان من به این ایام مبارک قسم جلاله می خورم اگر ما درست و به سبک اهل بیت(ع) زندگی کنیم هیچ دردی نداریم، بیشترین دردها، رنج ها و مشقت هایی که می کشیم آزارهایی است که در درون ما است و خیال می کنیم از بیرون است، ما درون خود را نساختیم و این درون رام نشده و انس ندارد که اگر باشد همه مشکلات حل است.

خدا را قسم می دهم به عزت و جلالش اوصاف امام حسن مجتبی(ع) را در جان همه ما زنده نگه دارد.

خدا را قسم می دهیم به عزت و جلالت تمام فضایل اهل بیت(ع) را به همان اندازه که ظرفیت آن را داریم به ما عنایت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم وَالْعَصْرِ،إِنَّ الإنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ،إِلا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ.

صدق الله العلی العظیم

خطبه دوم:

اُوصِیکُم عِباد اللّه و نَفسی و نَفسی و نَفسی بتَقوَى اللّه فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى.

در این خطبه باز نفس خودم را مخصوصا و شما مؤمنین و مؤمنات را به تقوای الهی سفارش می کنم. امیدوارم خدای سبحان به هما ما توفیق عنایت کند که بتوانیم اهل تقوا و فضایل اخلاقی باشیم.

اگر اجازه دهید من خیلی شما را در این ماه مبارک و زبان روزه معطل نکنم و خیلی اذیت نشوید و خطبه دوم را شروع کنم. خطبه اول جهت ماه مبارک و ولادت امام حسن مجتبی(ع) قدری طولانی شد عذر خواهی می کنم، خطبه دوم را کوتاهتر و اجازه دهید به ۳-۲ نکته بسنده کنم.

یکی روشنگری های اخیری که مقام معظم رهبری در جمع مسئولان نظام داشتند و افشاگری مجددی نسبت به آمریکا داشتند و نکات مهمی بود و انشاء الله عزیزان استماع کردید که حضرت آقا دوباره بد عهدی های آمریکا را گوشزد کرد.

نمونه آن همین برجام که مسئولین نظام ما صادقانه به میدان آمدند و به تعهد خود طبق قراردادی که بسته بودند از باب “أَوْفُوا بِالْعُقُودِ عمل کردند ولی آمریکا به هیچ یک از تعهدات عمل نکرد نه تحریم ها را برداشت البته بعضی تحریم ها را اسماً گفتند ما بر می داریم ولی عملا برنداشتند و به قول وزیر محترم خارجه تحریم ها فقط روی کاغذ برداشته شد، مانع تراشی هایی که در بحث بانک و معاملات بانکی دارند این البته نه اولین و نه آخرین بدعهدی آمریکا است.

حضرت آقا اشاره کردند آمریکا قبل از انقلاب نیز بارها بدعهدی داشتند به هر حال جنایت های متعددی که داشتند علتش این است که عزیزان ماهیت استکبار این است.

من یک سؤال از شما بپرسم اگر صدام لعین از بین نمی رفت و اینطور به ذلت کشیده نمی شد اعتمادی بود مثلا به تعهدات خود عمل کند و دوباره حمله نکند، به هیچ عنوان، چون وجود این آدم همین است. انسان هایی که روحیه استکباری دارند و تفرعن گونه زندگی می کنند هویتشان هویت استکباری است و غیر از این نیست، مثل این است که فرض کنید انتظار داشته باشید گرگ ندرد، ماهیت گرگ دریدن است این انسان ها که بدتر از حیوانات می شوند. یک وقت انسانی صفت استکباری دارد و یک وقت دولتی صفت استکباری دارد.

آمریکا دولتی است که صفتش، صفت استکباری است البته بحث های فلسفی دارد و من وارد نمی شوم، اصلا ماهیت مدرنیته این است و مدرنیته برای همین شکل گرفت لذا تا علم و صنعت پیشرفت کرد و غربی ها قدرتی پیدا کردند شروع به استعمار یکدیگر کردند و این گرگ ها وقتی گله ای گیرشان نمی آید دور هم یک دایره تشکیل می دهند و به همدیگر نگاه می کنند و تا گرگ ضعیفی دیدند حمله می کنند و آن گرگ را می درند اینها به خودشان رحم نمی کنند، غربی ها تا جنگ جهانی دوم به خود نیز رحم نکردند.

شما جنایاتی که این کشورها در قرن ۱۹و ۱۸ علیه همدیگر داشتند را ببینید، اتریش یک کشور بزرگی بود و مجارستان در اختیار او بود الان ببینید یک کشور کوچکی است با جمعیت ۹ میلیونی، جنگ جهانی اول اتریش را نابود کرد.

جنگ جهانی دوم چندین میلیون نفر، و بعد از جنگ جهانی دوم جنگ ویتنام و حمله هسته ای به ژاپن بود. سؤال ما این است الان ما هر کجا با این غربی ها گفت و گو داریم مدام می گویند چگونه از اسلام داعش وحشی پیدا شد؟ مگر اسلام مثلا دین خشونت است؟ می خواهند این قصه را به اسلام ربط دهند، می گویم از قضا داعش معلول مدرنیته خودتان است.

اصلا خود غرب این داعش را پدید آورد، از بس شما در غرب بر سر مسلمانان زدید مسلمانان عقده ای پیدا شدند و این رفتارها را دارند و شما آنها را مدیریت می کنید.

آخرین اسلحه های نظامی را در اختیار اینها قرار می دهید و این کار شماست، قبل از اینکه داعش پیدا شود این همه جنگ های جهانی که اتفاق افتاد مال اسلام بوده است؟

هزاران نفر را در ژاپن کشتند و اخیرا که اوباما به ژاپن رفته و گفته بود که ما پشیمان نیستیم، ما این همه کشتیم برای اینکه جلوی جنگ دیگری که کشتار آن دو برابر می شود را بگیریم، توجیهات را ببینید، جنگ ویتنام چی؟ هواپیماهای انگلیس در یک روز رفته بودند شهرهای آلمان را بمباران کرده بودند و انگلیسی ها در جنگ جهانی دوم در یک روز ۱۰۰ هزار نفر را در آلمان کشتند و فقط می گویند هیتلر چه کرد؟ هیتلر چه کرد؟ هیتلر چه کرد؟ او هم جنایت و خیانت کرد و او هم زاییده همین تفکر استکباری است.

یک روز فقط ۱۰۰ هزار نفر آلمانی را انگلیسی ها با بمباران کشتند. یک بار شنیدید اینها را بگویند، نمی گویند، چون روحیه استکبار این است. این را قبلا شاید خدمتتان گفتم که مادر شاه در خاطراتش می گوید یک روز پسرم پیش من آمد و دیدم خیلی ناراحت است به او گفتم چی شده چرا ناراحتی؟ گفت خاک بر سر مملکتی که پادشاه آن بعد از اینکه هواپیما از پایگاه ها می روند می فهمد که این هواپیماها را مثلا یک کارمندی از سفارت آمریکا یا سفیر آمریکا دستور داده که هواپیماهای نظامی ما برای کمک به آمریکایی ها به ویتنام حمله کنند، این بود. اصلا روحیه استکبار این است.

لذا حضرت آقا حرفش این است و یک جمله دارد می گوید، عزیزان بعدها برای این جمله ها حسرت می خوریم که چه جمله های حکیمانه ای است الان خیلی ها نمی فهمند و یا خود را به نفهمی می زنند فرمود مسئولین نظام، ملت ایران باید توجه کنید خودتان باید روی پای خود بایستید و باید قدرت و اقتداری پیدا کنید که آمریکا نتواند غلطی کند.

اگر روی پای خود نایستید و ضعیف و ناتوان شوید اول می گوید هسته ای بعد می گوید موشک، بعد می گوید شورای نگهبان و فلان و بهمان، من حتی این را به شما عرض کنم آمریکا حتی با اسلام مشکلی ندارد اگر این اسلام، اسلام آمریکایی باشد.

شما اسلام داشته باشید و نماز و روزه را داشته باشید الان مساجد ترکیه را در ماه مبارک رمضان ببنید جمعیت دارد و مردم نماز می خوانند و روزه می گیرند اما آمریکا به اسلام آمریکایی کاری ندارد، آنها دنبال این هستند که همه نوچه آنها باشند، نقشه ای کشید و به ترکیه داد که آقا به سوریه حمله کن، چه بلایی سرخود و سوریه آورد.

او را خرید و گفت آقا تو قدرت منطقه پیدا می کنی و می توانی مثل دولت عثمانی قوی شوی، سوریه را در اختیار بگیر. الان ترکیه یک ذره فهمیده است.

این مرسی و افرادی که در زندان هستند هنوز نمی فهمند و می گویند اگر آمریکا نبود تا حالا ما را اعدام می کردند و آمریکا اجازه نمی دهد بله الان آمریکا به دولت مصر فشار می آورد که اینها را اعدام نکنید ولی همین آمریکا مرسی را به این خاک ذلت کشاند.

اینقدر به اینها گفت آقا شما با فلان و بهمان و با این تکفیری ها پیمان ببندید که کشورشان را نابود کرد و یک سال نتوانست مقاومت کند. اخوانی هایی که ۸۰ سال تجربه سیاسی و فعالیت سیاسی داشتند نتوانستند یک سال حکومت داری کنند چون تابع آمریکا بودند.

ما اخیرا قبل از ماه مبارک رمضان همایشی بین المللی در بیروت بود و از چهره های جهان عرب حضور داشتند و عنوان همایش رابطه ایران و عرب بود، خیلی جالب است ای کاش صدا و سیمای ما مباحث عرب ها را پخش می کرد.

۳ روز بود و من کاملا در جلسات بودم و یادداشت می کردم. متفکران و روشنفکران عرب حالا نمی خواهم اسمشان را در اینجا ببرم، اینها می گفتند ایران که محتاج ما عرب ها نیست ما عرب ها محتاج ایران هستیم، آنها می گفتند ایران یک دولت و یک ملت واحد، یک اقتداری که با این همه تحریم ها و مشکلات در بعضی از علوم رتبه ۸ را دارد و در موضوع هسته ای این کار را کرده، در بحث موشک این کار را کرده، در موضوع دارو این کار را کرده است.

اکثر آنها چهره های دانشگاهی و یا از جامعة اللبنان و یا از جامعة الامریکایی لبنان، تونس، عراق و از کشورهای مختلف عربی بودند و حرفشان این بود می گفتند می دانید چرا ما عرب ها نمی توانیم اتحاد داشته باشیم؟ چرا به جان همدیگر می افتیم و دعوا داریم؟ عربستان با قطر یک جور با شمال آفریقا یک جور، می دانید چرا ما عرب ها درگیری داریم؟ برای اینکه اصلا بعد از جنگ جهانی اول و فروپاشی دولت عثمانی ما همه مستعمره اروپا، انگلیس، فرانسه و بعد آمریکا شدیم، اینها خودشان می گفتند ما مستعمره اینها شدیم و بعد از اینکه مستعمره اینها شدیم بعد که به اینها گفتیم نه بروید می خواهیم خودمان کشور را اداره کنیم طوری قانون اساسی ما را نوشتند که مافیای قدرت دارند این کشورها را اداره می کنند نه دولت های ما.

من مثالش را فقط برایتان از لبنان بزنم و کشورهای دیگر را ببینید. مصر تمدن داشته است به چه بدبختی رسیده است، در مصر فاجعه است. من لبنان را برای شما مثال بزنم اینکه خود ما مشاهده کردیم، مردم ۳ ساعت در روز برق دارند لبنانی که مملو از آب است چون یک عده مافیای آب و یک عده مافیای برق هستند، ۳ روز باید بروند موتور برق بخرند چون دست مافیا است، آبش دست یک گروه دیگر است، عزیزان مردم لبنان ۳ نوع آب باید خریداری کنند یک آب لوله کشی که قبلا خدمتتان عرض کردم هیچ جای دنیا آب لوله کشی تصفیه ندارند در لبنان هم مثل بقیه جاها آب لوله کشی برای شرب و شست و شو مفید نیست برای اینکه ماشین را بشویند و باغچه خوب است و برای شست و شوی لباس و بدن مفید نیست و مضر است و استفاده نمی کنند، آنوقت یک آب شرب و یک آب شست و شو باید بخرند و مردم لبنان فقط باید ماهی ۲۰۰ دلار برای آب پول دهند.

حقوق های کارمندانشان در ماه حدود ۸۰۰-۷۰۰ دلار است چرا؟ الان چند وقت است که لبنان رئیس جمهور ندارد و ۲ سال آشغالها در خیابان ها کوه درست کرده است و حاضر نیستند این آشغالها را جمع کنند چرا؟ چون دعوا دارند که این را به کدام شرکت دهیم.

بچه های حزب الله به من می گفتند اخیرا فهمیدیم که شرکت مخابرات لبنان با یک شرکت خصوصی قرار داد بسته است و تازه فهمیدیم که آن شرکت خصوصی اسرائیلی و صهیونیستی است و تمام دوربین های خیابان ها را رصد می کردند، این کشور است؟

من یک چیز جالبی شنیدم می گفتند آمریکا هر کارمندی را که در وزارت خارجه اش می خواهد کار کند باید ۲ سال بیاید و در لبنان مأموریت خود را انجام دهد و بعد هر جا که خواست برود از بس این کشور لبنان مملو از سازمان های جاسوسی است.

این کشور عروس خاورمیانه و منطقه بود چه بلایی سرش آوردند، اینها را من نمی گویم و دارم از روشنفکران عرب نقل قول می کنم، چرا؟ چون به غرب اعتماد دارند. من نمی خواهم بگویم ما نباید ارتباطات بین المللی داشته باشیم اما قصه رابطه با آمریکا یک قصه دیگر است.

رابطه با آمریکا اجازه نمی دهد کشور رشد کند و کشور را بدبخت تر می کند. نباید به این کشور اعتماد کرد لذا حضرت آقا صریحا فرمودند ما برجام را نقض نمی کنیم اما اگر آنها بخواهند برجام را پاره کنند ما آن را آتش می زنیم. (تکبیر نمازگزاران)

کشور بحرین را ببینید چه بلایی دارند بر سر شیعیان می آورند، بدبخت ها شیعه و سنی باید با همدیگر متحد شوید، آل خلیفه مدام علمای شیعه را می گیرند و زندان می اندازند و شکنجه می دهند چرا؟ چون گوش آنها در دست دیگران است و تا قیام و قیامت کشورهای خود را نمی توانند آباد کنند، شیعه را بکشید بعد چی؟

آخرین عرضم را بگویم و زحمت را کم کنم. عزیزان یکی از آسیب های جدی در دنیا که بحران است و ایران هم از لحاظ مرز به آن مبتلا است بحث مواد مخدر است البته کل دنیا به آن مبتلا است و امروز همه به عنوان یک بحران اجتماعی از آن یاد می کنند و چون مرزهای ما، مرزهای تولید خشخاش است لذا متاسفانه ازاین جاده های ما خیلی از مواد مخدر منتقل و گاهی اوقات در خود کشور توزیع می شود و تقریبا درصد بالایی از کشور توزیع می کنند.

حضرت آقا سیاست های مباره با مواد مخدر را ابلاغ کرده ولی باید به این سیاست ها عمل شود و عمل کردن نیز یک کار ملی را می طلبد هم قوای سه گانه باید جدی پیگری کنند و هم مردم به لحاظ فرهنگی مراقب بچه هایشان باشند. این بچه ها در خانواده ما هستند و اگر مراقبت های تربیتی باشد خیلی از این آسیب های اجتماعی کاهش پیدا می کند البته قوه های ۳ گانه باید تلاش خود را کنند.

عرض آخرم تشکر از همه روزه دارانی است که خالصانه به امر افطاری مخصوصا برای مستمندان می پردازند و بعضی از عزیزان طرح خودجوشی گذاشته اند و در بعضی از خیابان ها افطاری ساده ای می دهند و این خیلی کار ارزشمند و فرهنگ سازی است و انشاء الله خداوند از همه شان قبول کند.

پروردگارا ما را بیامرز…

عاقبت ما را ختم به خیر بگردان…

خدایا به مسئولان ما توفیق خدمت به مردم، به مردان ما حلم، به زنان ما عفت، به مردان ما غیرت و به جوانان ما حیا عنایت بفرما…

خدایا فرج آقا امام زمان(عج) را نزدیک تر بگردان…

پروردگارا قسمت می دهیم توفیق زیارت آن حضرت را در این دنیا و شفاعت اهل بیت را در آخرت نصیب ما بفرما…

توطئه دشمنان و مخصوصا آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خودشان برگردان…

خدایا شیعیان جهان مخصوصا شیعیان بحرین را نصرت عنایت بفرما…

آل سعود و آل خلیفه را نابود بگردان…

اموات ما را بیامرز…

ارواح طیبه شهدا و مخصوصا روح مطهر امام و اوات این جمع را با شهدای کربلا محشور بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ، وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجً، فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا.

صدق الله العلی العظیم


namaz95.3.2800005

namaz95.3.2800006

namaz95.3.2800004

namaz95.3.2800001