امام مهدى(عليه السلام) مى فرمايد: (أَنَا خاتَمُ الاَْوْصِياءِ، وَبي يَدْفَعُ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ الْبَلاءَ عَنْ أَهْلي وَشيعَتي) ;
من، خاتم اوصيايم،. خداوند، به سبب من، بلا، را از اهل و شيعيان ام دفع مى كند.
دکتر خسروپناه
سخنرانی استاد خسروپناه در نشست علمی فلسفه معاصر در ایران و ترکیه: فرستادن به ایمیل

altدکتر عبدالحسین خسرو پناه، رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفة‌ ایران، ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به میهمانان داخلی و خارجی، خطاب به میهمانان گفت: ایران و این مؤسسه خانه شماست ؛ ایشان به طور ویژه از اساتید ترکیه،که با وجود دوری راه به ایران آمده‌اند تا در موسسه و این نشست شرکت داشته باشند و با همتاهای ایرانی خود تبادل نظر فکری و فلسفی داشته باشند، تشکر کردند.خسرو پناه پس از تسلیت به مناسبت مصیبت وارده و شهادت جمعی از مسلمانان در حادثة حج امسال سخنان خود را شروع کرد و گفت: در ایران هم فلسفه مطرح است و هم حکمت. فلسفه از احکام و اقسام وجود با روش عقلی بحث می‌کند و البته حکمت هم چنین می‌کند اما عقل در حکمت تلاش می‌کند تا در نهایت، به وحی و شهود هم برسد. همان‌طور که حس نقش مقدماتی برای عقل دارد، عقل هم نقش مقدماتی برای شهود و وحی دارد. لذا حکمت با علم کلام متفاوت است. عقل برای رسیدن به شهود و وحی عمل صالح هم نیاز دارد. یعنی ما با صِرفِ تفکر نظری و منطق به حکمت نمی‌رسیم و باید در کنار تفکر عمل صالح هم باشد.

در ادامه ایشان گفتند: ما ایرانیان و اهل ترکیه نمی‌توانیم سبک زندگی غربی داشته باشیم اما فلسفه و حکمت اسلامی. باید تلاش کنیم همان‌طور که درغرب علم، صنعت، فرهنگ و تمدنش مبتنی بر فلسفه‌های مشخصی است، فیلسوفان ایران و ترکیه باید در جهت استمرار فلسفه به سمت علم و صنعت تلاش کنند. ایشان این سوال را مطرح کردند که آیا امروزه علم فرهنگ و تمدن و سبک زندگی ما بر اساس فلسفه و حکمت اسلامی است؟ و تاکید کردند در این زمینه باید آکادمی‌ها و گروه های فلسفه در پژوهشگاه‌ها و  دانشگاه ها باید تلاش کنند تا میراث گذشتگان را احیا نمایند.

دکتر خسروپناه گفت: حکمت، علاوه بر کشف حقیقت به دنبال استکمال نفس هم هست و افزود در حوزه‌های علمیه هم فلسفه اسلامی، هم فلسفه غرب و کلام اسلامی و حکمت، مورد آموزش و پژوهش قرار می گیرد. ما سعی کردیم با تجربه‌ای که استادان این موسسه دارند، از امتیازات آموزشی‌– پژوهشی که در حوزه دانشگاه وجود دارد، به صورت ترکیبی استفاده کنیم. برخی از اساتید ما هم تحصیلات حوزوی عالی دارند و هم تحصیلات دانشگاهی دارند. از جملة این استادان دکتر ابراهیمی دینانی است که از امتیازات این دو نهاد برخوردار است و دانشجویان بزرگی را تعلیم داده که خودشان استادان بنامی در دانشگاه هستند. دکتر دینانی مصداق وحدت حوزه و دانشگاه، است یعنی شما با «آیت‌الله دکتر دینانی» مواجه هستید.

وی در پایان افزود: امیدوارم این نشست به عنوان اولین نشست تلقی شود و برگزاری همایش‌های مشترک تداوم یابد. علاوه‌ براین بتوانیم در آینده با موسسه یونس امره فعالیت‌های مشترک فرهنگی دیگری  نیز داشته باشیم.

گزارش صوتی این نشست را می توانید از اینجا دریافت کنید.