امام مهدى(عليه السلام) مى فرمايد: (مَنْ كانَ في حاجَةِ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ كانَ اللّهُ في حاجَتِهِ) ;
هر كسى كه به دنبال حاجت خداوند عزّوجلّ باشد، خداوند نيز دنبال كننده و برآورنده ى حاجت او خواهد بود.
دکتر خسروپناه
استاد خسروپناه : ماندن آقای قاضی در موشک‌باران دزفول نتیجه همراهی همسرش بود / سردار سلامی: دزفول منطق مقاومت و فرهنگ ایستادگی و شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است فرستادن به ایمیل

altآیین اختتامیه سیزدهمین همایش ادبی سوختگان وصل، با عنوان «الف دزفول» به منظور تجلیل از رشادت ها و ایستادگی های مردم پایتخت مقاومت ایران، دزفول قهرمان، عصر دیروز با حضور چهره های سیاسی، نظامی و فرهنگی در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش سوختگان وصل که در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: امام(ره) سرچشمه نورانی برای بازیابی هویت مسلمانان و منشا استقلال و عزت مسلمانان و آزادی کشورمان بود و مقام معظم رهبری با هدایت های حکیمانه خود، مفاهیم وحی را در جهان جاری می ‌کنند و راه را برای غلبه کفار بر مسلمانان مسدود کرده اند.

وی ادامه داد: حیات و عزت و آرامش و پیشرفت و منزلت همه ما مرهون شهادت‌ها و جانبازی‌ های رزمندگان اسلام است.

*دزفول شهری است که منطق مقاومت و فرهنگ ایستادگی و شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است.


سلامی با بیان اینکه دزفول شهری است که منطق مقاومت و فرهنگ ایستادگی و شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است، گفت: سعادت مسلمانان همواره از مسیر جهاد و شهادت عبور کرده اند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار داشت: از گذشته تا کنون که برادران ما در شرق مدیترانه در سوریه، لبنان، بحرین، عراق و یمن در مقابل منشور ظالمان ایستاده‌اند، مقاومت نقش حیات جاودانه و طیبه را برای ما ترسیم می‌ کند.

وی با بیان اینکه نگاهی به تاریخ نشان می ‌دهد هجرت مقدمه جهاد و کلید پویایی دنیای اسلام برای حل مشکلات است، تاکید کرد: زمان نمی ‌تواند درد کهنگی را بر چهره عاشورا که نماد و اوج مقاومت است بکشاند و عاشورا نمایش جاری فرهنگ و مقاومت در اوج بود.

سلامی تصریح کرد: یک صد سال است اروپا و امریکا مصیبت‌ بارترین واقعه های تاریخ را بر مسلمانان وارد کرده اند و دیکتاتورها را بر کشورهای اسلامی مسلط و رژیم صهیونیستی را همچون خنجری در پهلوی اسلام وارد کردند.

*بر اساس معیارهای ظاهری و مادی ایران باید در همان ابتدای جنگ فرو می‌ ریخت.

جانشین فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه قبل از انقلاب، ایران بخشی از سیاست های منطقه ای و جهانی امریکا بود اما امام(ره) با انقلاب این روند را معکوس کرد، اظهار داشت: در دفاع مقدس، جنگ تحمیلی در سطح جهانی بر علیه ایران آغاز شد و همه دنیا به کمک صدام رفتند که آزمون بزرگی برای ایران بود.

وی ادامه داد: بر اساس معیارهای ظاهری و مادی ایران باید در همان ابتدای جنگ فرو می‌ ریخت اما ملت ایران با باورهای عاشورایی ایستاد.

سلامی به موقعیت ما در جنگ اشاره کرد و گفت: در حالیکه توپ‌ های ما سهمیه شلیک یک گلوله در روز را داشتند، تانک ‌های دشمن که تازه از مسکو آمده بودند از روی کمرشکن به سمت ما شلیک می‌ کردند.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: جنگ به ما یاد داد می ‌توان در برابر همه قدرت‌ های بزرگ به شرط پایمردی و مقاومت ایستاد.

وی با تاکید بر اینکه در جهان امروز باید قدرتمند بود و قدرتمند عمل کرد، گفت: این درس برای تقابل راهبردی ما با نظام سلطه از دفاع مقدس است.

موشک‌ های ما می ‌توانند دو هزار کیلومتر در آن سوی سواحل ناوهای هواپیمابر را به قعر آب‌ ها بفرستند.

سلامی خاطرنشان کرد: امروز موشک‌ های ما می ‌توانند دو هزار کیلومتر در آن سوی سواحل ناوهای هواپیمابر را به قعر آب‌ ها بفرستند و پهپادهای ما می‌ توانند سه هزار کیلومتر آن طرف‌ تر به سمت دشمن شلیک کنند و رادارهای ما می‌ توانند ماهواره های دشمن را در فضا رصد کنند.

وی تصریح کرد: ما از دفاع مقدس آموختیم باید پیش رویم و از کرخه و کارون و مرزها گذشتیم و فضای تنفس دشمن را تنگ کردیم و به دشمن یاد دادیم دیگر نمی‌ تواند از منابع مادی ما برای بازیابی قدرتش استفاده کند.

*خورشید قدرت‌های بزرگ به مغرب خود نزدیک است.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه به دشمن فهماندیم هرجا به مسلمانان ظلم کند در مقابل او می ایستیم و این را در صحنه های عمل نیز نشان دادیم، اظهار داشت: امروز هیچ نقطه ای از سرزمین های فلسطین اشغالی نیست که محل تقاطع آتش‌ لبنانی‌ ها و فلسطینی‌ ها نباشد.

سلامی در پایان سخنانش سیاست‌ های امریکا و اروپا و ترکیه و عربستان در سوریه را دفن شده دانست و گفت: خورشید قدرت‌ های بزرگ به مغرب خود نزدیک است و خورشید اسلام در آسمان خواهد درخشید و هیچ قدرتی در جهان نمیتواند جلوی این روند را بگیرد.

حجت‌ الاسلام والمسلمین  خسروپناه در بخشی از این مراسم گفت: مرحوم آیت ‌الله قاضی(ره)  امام جمعه دزفول از پیش از انقلاب محور انقلابیون بوده و منزلش یکی از پایگاه‌ های انقلاب بود. همچنین در دوران دفاع مقدس نیز منزلش محل ساماندهی رزمندگان بود و از همین رو توجه عجیبی به رزمندگان نشان می ‌داد.

*اجازه بدهید دست‌ تان را ببوسم.

دکتر خسروپناه  افزود: وقتی آن خلبانی که سایت موشکی عراق را منهدم کرده بود به دیدار ایشان رفته بود ایشان گفت آن انگشتی که با آن شلیک کرده ‌اید را نشان دهید که می‌ خواهم آن را ببوسم. مرحوم آقای قاضی روحانیت دزفول که بخشی از آنها سالخورده بودند را برای حمایت از جبهه‌ ها بسیج کرد زیرا او ارادت خاصی به رزمنده‌ ها داشت. مرحوم قاضی با محبت آنها را جمع می‌ کرد تا مساجد پایگاه جنگ شوند.

 حجت‌ الاسلام والمسلمین  خسروپناه در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ مرحوم قاضی مانند سربازی برای امام خمینی(ره) بود و نسبت به امام(ره) ارادت داشت و هر گاه به محضر امام می ‌رسید امام او را کنار خود می ‌نشاند. امام هر گاه آقای قاضی را می‌ دید پیشانی ‌اش را می‌ بوسید و او نیز دست امام را می‌ بوسید و بر چشمانش می‌ کشید. هرگاه رهبر انقلاب در دوران ریاست جمهوری ایشان را می‌ دیدند به سراغ او می ‌رفتند.

امام جمعه موقت دزفول  در بخش دیگری از سخنانش گفت: مرحوم قاضی مردی بود که بسیاری از ادعیه مفاتیح‌ مانند ابوحمزه، کمیل، مکارم اخلاق و .. را از حفظ می‌ خواند. مرحوم آیت ‌الله قاضی به مردمداری معروف بود و در میان مردم حضور داشت. دوره ای که من در نزد ایشان درس می‌ خواندم چشمان ایشان نابینا شده بود و من عبارات را می‌ خواندم و این عالم توضیح می داد. حتی در دیداری که با مرحوم آقای مهدوی‌ کنی داشتم ایشان نیز گفتند که نزد مرحوم قاضی سیوطی خوانده‌ اند.

*عشق به اهل‌ بیت قاضی را به مراتب بالا رساند.

حجت‌ الاسلام والمسلمین  خسروپناه در بخش پایانی سخنانش گفت: تمام مراتبی که مرحوم آقای قاضی به آن دست یافت مرهون عشق به اهل بیت است و هر زمان ذکر مصیبت خوانده می شد این عارف زاهد اشک می‌ ریخت و تحول پیدا می کرد. اگر آقای قاضی در موشک‌ باران دزفول ماند و مقاومت کرد به خاطر این است که کنارش همسری بود که پا به پای او مقاومت می‌ کرد.

سعید حدادیان دبیر این دوره از همایش ضمن تشکر از شرکت ‌کنندگان و آنهایی که این برنامه را همراهی کرده‌ اند، گفت: کاروان ادبی سوختگان وصل بر آن است تا دست از سیر و سلوک عاشقانه بر ندارد و در سیزدهمین دوره آن به شهری پرداخته که مرکز عشق و مقاومت است.

وی افزود: خیمه ‌ای که در آن شهر برقرار مانده مدیون ستونی است که در دوران جنگ سر پا ایستاده بود، مردی از خاندان پیامبر که مردم را دور خود جمع کرده و عالمی را حیران خود کرد، مردی که خمینی را تنها نگذاشت.

حدادیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به علت نامگذاری این دوره از همایش به «الف دزفول» گفت: رژیم بعث عراق کینه خاصی نسبت به دزفول داشت و در عبارات رادیو عراق نیز این شهر به «الف دزفول»‌ معروف شده بود همچنین حرف الف بر حروف الفبا نماد ایستادگی و در دانشگاه‌ ها نمره برتر است و دزفول به یُمن ایستادگی خود در سالهای پایانی جنگ به نمره الف دست یافت و به عنوان پایتخت مقاومت معرفی شد.

*مقاومت امروزه تبدیل به یک گفتمان در ادبیات سیاسی جهان شده است.

حجت ‌الاسلام کلانتری مسئول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه تهران در بخش دیگری از این مراسم گفت: امروز ایران اسلامی به مقاومت دزفول افتخار می‌ کند و می‌ بالد و آن هم به خاطر انسان‌ های مظلومی که در برابر رژیم بعث ایستادند و مردم ما به خاطر این سر بلند می‌ کنند.

وی افزود: مردم دزفول در عین حال که شهرشان کوچک بود ولی یک لشکر رزمنده در خط داشتند همچنین در زیر آتشباران موشک‌ ها پشتیبانی چهره‌ های دفاع مقدس را نیز انجام می‌ دادند.

وی در بخش پایانی سخنانش گفت: مقاومت امروزه تبدیل به یک گفتمان در ادبیات سیاسی جهان شده است و جبهه ‌های مختلف مقاومتی در برابر استکبار ایستاده‌اند و هدف این همایش این است که ایثارها و رشادت‌ ها را زنده نگه دارد.