امام مهدى(عليه السلام) مى فرمايد: (ما أَرْغَمَ أَنْفَ الشَّيْطانِ أَفْضَلُ مِنَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَأَرْغِمْ أَنْفَ الشَّيْطانِ) ;
هيچ چيز به مانند نماز، بينى شيطان را به خاك نمى سايد، پس نماز بگذار و بينى ابليس را به خاك بمال.

دکتر خسروپناه
سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به هند در ماه رمضان ۹۵ فرستادن به ایمیل

سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به هند

دکتر عبدالحسین خسروپناه دهه سوم ماه مبارک رمضان را همراه با هیأتی ایرانی بهمنظور توسعه فرهنگ و معارف شیعی و اسلامی و برگزاری یک دوره کلاس"عرفان عملی در اسلام" به هند سفر کردند. اولین جلسه این دوره که برای استادان دانشگاهی و حوزوی هندی و ایرانی در دهلی نوبرگزار شد،به موضوع تبیین عرفان اسلامی و مسایل عرفان نظری به عنوان مقدمه عرفان عملی اختصاص داشت. دومین جلسه درس عرفان عملی در اسلام با تبیین اسفار اربعه و معرفی کتابهای عرفان عملی و معرفی عرفان ادبی و سبک های شعری یعنی سبک خراسانی سبک عراقی سبک هندی یا اصفهانی و سبک کلاسیک و شعر نو برگزار شد و سومین جلسه با عنوان منازل بدایات و ده منزل آغازین منازل السایرین خواجه عبدالله انصاری بود.


یکی از دستاوردهای بین المللی سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به دهلی نو برگزاری جلسه مشترک رئیس انجمن پژوهش فلسفه هند پرفسور بهت و رئیس موسسه پژوهشی فلسفه ایران جهت فعالیت های مشترک فلسفی بین ایران و هند بود که در نتیجه آن تفاهم نامه پژوهشی مشترکی بین دو مرکز به امضاء رسید.

استاد خسروپناه در این سفر ضمن دیدار با پروفسور نقوی مدیر دپارتمان فلسفه و عرفان دانشگاه علیگر در دهلی نو از مراسم و آئین‌های هندو و همینطور معبد هندوها در دهلی نو، مزار شریف قاضی شهید سید نور الله شوشتری، مزار فرزند و نوه صاحب عبقات الانوار میر حامد حسین،میرزا محمدکامل دهلوی از علمای شیعه در هند و نویسنده کتاب نزهه اثنی عشریه دیدار کردند.

دکتر خسروپناه به دیدار آقای خسرو قاسم که نویسنده بیش از 100 جلد کتاب تصحیح و تحقیق و تالیف به زبان اردو و عربی در بیان فضایل اهل بیت علیهم السلام می‌باشد رفتند.

همچنین در این سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت وفلسفه ایران در مساجد شیعی دهلی نو حاضر شدند و نماز جماعت را در آن محل اقامه کردند و با ایتام و مستمندان شیعه‌ی هندی ملاقات و گفتگو داشتند و در حسینیه بزرگ اصلاح المومنین دهلی نو در جمع شیعیان و طلاب قاری قران حضور پیدا کردند.

alt


alt


alt


alt


altalt