امام مهدى(عليه السلام) مى فرمايد: (مَنْ كانَ في حاجَةِ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ كانَ اللّهُ في حاجَتِهِ) ;
هر كسى كه به دنبال حاجت خداوند عزّوجلّ باشد، خداوند نيز دنبال كننده و برآورنده ى حاجت او خواهد بود.
دکتر خسروپناه
صوتی + جریان شناسی قرآنی و عرصه حسینی (۲)شب هفتم محرم ۹۵

سخنرانی حجت الاسلام دکتر خسروپناه در شب هفتم محرم ۹۵


alt

دریافت فایل سخنرانی


خلاصه سخنرانی شب هفتم محرم ۹۵ در هییت رزمندگان اسلام شهرستان دزفول:

استاد دکتر خسروپناه در شب دوم از سخنرانی خود بیان کردند : طبق آیات قرآن دو جریان حق و باطل وجود دارد ، همانطور که می دانید هر دو جریان در عصر عاشورا حضور داشتند .

در شب گذشته گفتیم : باطل یعنی جریانی که گفتار و کردار نادرست باشد و یا باهدف نادرستی دنبال می شود.

ایشان افزود : در قرآن بین مسلمان و مؤمن فرق است . مسلمان کسی است که شهادتین را بر زبان جاری کرده است . ولی مؤمن کسی است که اقرار می کند و ایمان هم در قلبش وجود دارد.
خداوند در سوره حجرات خطاب به پیامبر می فرمایند : ” به اعراب بادیه نشین بگو شما ایمان نیاورده اید اسلام آورده اید “.
– عمدتاٌ در کربلا کسانی که از طایفه بنی امیه بودند ظاهراً شهادتین را جاری کرده بودند ولی آنها تصدیق قلبی نداشتند و به اسلام عمل نمی کردند .
آقای دکتر خسروپناه به غلامان اشاره می کند : مثلاً غلام زیادابن ابی در شهادت اصحاب امام حسین(ع) نقش داشتند ، از مسلمانان فاقد ایمان غلامان بنی امیه بودند مانند غلام شمر ، غلام عمرسعد که نقش مهمی در حادثه کربلا داشتند.
“سیار” غلام زیاد ابن ابی بود و ” ساره” غلام ابن زیاد باعث شهادت عبدالله ابن عمیر کلبی شدند و غلام شمر” رستم ” همسر عبدالله ابن عُمیر را به شهادت رساند.
طبق تحقیقی که انجام دادم ، من مشرکانی را که شرک قلبی دارند و بت پرست بودند در حادثه کربلا نیافتم .
یک گروه از اهل باطل بیشترین جمعیت را درکربلا داشتند آنها مؤمنان ضعیف الایمان بودند که به دستور قرآن عمل نمی کردند.
آیات قرآن آنها را دو دسته معرفی می کند : ” ۱- قرآن یک سری دستورات دارد که به مؤمنان و اهل ایمان توصیه می کند این کارها را انجام بدهید ، مثلاً مؤمنان را به نماز و روزه ، صبر ، تقوی ، ایمان و پایداری در صراط مستقیم و … دعوت می کند.۲- از یک سری کارها انسانها را منع می کند مانند : ربا خواری ، مال حرام ، شراب خواری ؛ که دشمنان در کربلا اهل این ها بودند “.
آقای دکتر خسروپناه به جریان حقوق های نجومی و یا گرفتن هدیه به عنوان رشوه و مال حرام اشاره کردند و تأکید کردند حق و تکلیف با هم اند و جدای هم نیستند .
قرآن می فرمایند: مؤمن شدن کافی نیست بلکه مؤمن باید ایمان و عمل صالح داشته باشد.
بخش قابل توجهی از سپاه دشمن ، مسلمان بودند ولی کارهای حرام انجام می دادند و این حرام ها آنها را قاتل حسین ابن علی(ع) کرد.
آقای دکتر خسروپناه در توضیح موارد بالا آیات و روایاتی را مطرح کردند و گفتند :
امام حسین(ع) توقفی که در مسیر در منزلی داشتند فرمودند: ” سپاه دشمن به اطاعت شیطان در آمده اند ، اطاعت از خدا را رها کردند و گرفتار تباهی شدند و حرام خدا را حلال کردند و من شایسته ترم که این وضعیت را تغییر بدهم”.
– امام (ع) به دشمن فرمودند: ” شکمهایتان از حرام پرشده است ” .
در کربلا بعضی از مؤمنین بی تفاوت هم حضور داشتند :عده ای کمک امام حسین(ع) نکردند و نیامدند و تماشا کردند کربلا را و با تماشای صحنه ها گریه می کردند . مؤمنین بی تفاوت بیشترین افراد بودند.
– موارد گفته شده گرایش های مختلف اهل باطل بودند و در مقابل آن اهل حق بودند.
– ایشان یادآوری کردند : بسیاری از اهل سنت امام حسین(ع) را ، اهل حق می دانند حتی مسیحیان ، هندوها و سنی ها در این ایام روضه می گیرند.
– من ۱۰ ویژگی از قرآن برای اصحاب امام حسین(ع) پیدا کردم که مؤمنان را طبقه ، طبقه بالا می برد .
مؤمنِ ولاییِ ، متقیِ ، مهتدیِ ، عابدِ ، مصلحِ ، مجاهدِ ، مخلصِ ، صادقِ شهید. و اصحاب امام حسین(ع) تمام این ۱۰ ویژگی را دارا بودند.
حضرت سیدالشهداء (ع) در شب عاشورا دو انگشت خود را باز کردند و آنها جایگاه خود را در بهشت دیدند.
سپاه دشمن در جنگ بدنبال غنیمت بودند ، آنها واقعاً انگشت امام حسین(ع) را قطع کردند و انگشتر ایشان را ربودند.
– ایشان در ادامه در مورد شخصیت اصحاب امام حسین(ع) توضیحاتی دادند و اشاره به شخصیت والای حبیب ابن مظاهر کردند که دریک شب ختم قرآن می کردند. ونیز به “بوریر” اشاره کردند .
– ایشان اشاره کردند که وقتی از جهاد صحبت می شود در ذهن ما فقط جهاد نظامی نیاید ، بلکه جهاد پزشکی ، اقتصادی ، امنیتی ، فرهنگی و … اینها هم اصل جهادند ، همانطور که در روایات اشاره شده است: ” انسانی که برای خانواده اش تلاش می کند ، جهاد در راه خدا کرده است .
– در بخش بعدی آقای دکتر خسروپناه اشاره ای به شهدای فقها داشتند :
” شهید ثالث : قاضی سیف الله شوشتری ؛ شهید رابع : شهید والامقام شهید دهلوی که اهل سبزوار بودند و قبرش در دهلی نو است ؛ شهید خامس : شهید صدر بود “.
– ایشان در پایان سخنان خود روضه حضرت علی اکبر(ع)خوانده و در مورد شباهت ایشان به پیامبر توضیحاتی دادند.

alt

alt