.

عبدالحسین خسروپناه

عبدالحسین خسروپناه مجتهد و فیلسوف علوم انسانی و مدرس خارج فقه نظام ولایی و سیاسی در حوزه علمیه قم و نویسنده کتابها و مقالات فلسفی و کلامی و فقهی و مدرس علوم اسلامی در دانشگاه ها و دریافت کننده جایزه بین المللی علوم انسانی اسلامی
 

تعالی علوم انسانی از طریق توانمندسازی اساتید

استاد خسروپناه علوم انسانی اسلامی

تعالی علوم انسانی از طریق توانمندسازی اساتید

نشست مشترک معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و جامعةالمعارف البنان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست مشترک معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و جامعةالمعارف البنان با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با هدف آشنایی و بررسی تجارب ایران در موضوع علوم انسانی اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه در این نشست با معرفی ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی هدف معاونت علوم انسانی و هنر را تعالی علوم انسانی از طریق توانمند سازی اساتید دانشگاه اعلام کرد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: ما در بحث اسلامی سازی علوم انسانی با دو مقوله مواجهیم، یکی اسلامی‌سازی علوم انسانی و دوم علوم انسانی اسلامی که این دو موضوع بسیار مهم و متفاوت است. اسلامی سازی علوم به این معناست که هر آنچه که غرب و تمدن مدرن با عنوان علوم انسانی در اختیار ما گذاشته است را می گیریم و مفاهیم غلط و آموزه هایی که در آن با اسلام تعارض دارد را حذف می کنیم و به جای آن آموزه های اسلامی می گذاریم از این روش اسلامی سازی علوم به تهذیب علوم انسانی تعبیر می شود .

وی افزود: بعضی متفکران ما در ایران مثل آیت الله مصباح در موسسه امام خمینی(ره) قم و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، چنین تصویری دارند که علوم انسانی دوبخش دارد، یک بخش توصیفی و یک بخش ارزشی که بخش توصیفی علوم انسانی را می توان پذیرفت، چراکه زایده تجربه است، اما بخش ارزشی آن با فقه و اخلاق اسلامی تعارض دارد و باید این بخش را اصلاح کرد. یعنی بخش ارزشی علوم اسلامی را باید با کمک فقه و اخلاق اسلامی تغییر داد و تهذیب کرد .

دکتر خسروپناه با تاکید بر اینکه اسلامی سازی و تهذیب علوم انسانی مدرن برای یک مدت کوتاه و مقطعی در دوره گذار کار خوبی است، اما کار اساسی نیست، گفت: علوم انسانی مدرن مبتنی بر مبانی است که ما در حکمت اسلامی نمی توانیم آن را بپذیریم .

دکتر خسرو پناه با بیان اینکه باید علوم انسانی اسلامی تولید کرد؛ و برای این کار دو ابزار مهم لازم است، گفت: ابزار اول منابع فلسفی حاکم بر علوم انسانی است یعنی به جای سه مبنایی که بر علوم انسانی مدرن حاکم است باید مبانی هستی شناسی، معرفتی شناسی، انسان شناسی و ارزش شناسی جایگزین داشته باشیم. ابزار مورد نیاز دوم نیز روش شناسی و متودولوژی علوم انسانی است. یعنی بعد از منابع باید به مناهج (روش های) علوم انسانی اسلامی پرداخت .

معاون علوم انسانی وهنر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به روش شناسی علوم انسانی، گفت: روشی که ما پیشنهاد دادیم روش حکمی اجتهادی است، البته این اجتهاد با معنای اجتهاد متعارف در حوزه متفاوت است. آنچه که در علوم انسانی وجود دارد فقط نظریه ها نیستند و ساختارهایی هم مثل ساختار بانک، ساختار بیمه و… وجود دارند که این ساختارها زایده علوم انسانی اند. پس اگر ما بخواهیم به علوم انسانی اسلامی بپردازیم که به ساختارها توجه نکرده باشد این علوم انسانی اسلامی ناقص است .

در ادامه این نشست دکتر طلال عتریسی استاد و مشاور علمی و آکادمیک رئیس دانشگاه جامعةالمعارف لبنان، دکتر شیخ فادی خیراله استاد و حوزه و دانشگاه جامعةالمعارف لبنان و دکتر اسماعیل لزیق معاون رئیس دانشکده ادیان و علوم انسانی جامعةالمعارف لبنان به بیان نظریات خود و تشریح تجارب لبنان و جامعه المعارف لبنان در موضوع اسلامی سازی علوم پرداختند.

در انتهای این نشست تعدادی از آثار منتشر شده مرتبط با موضوع علوم انسانی و اسلام از طرف معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی به هیئت لبنانی اهدا شد و همچنین نشان دانشگاه جامعه المعارف البنان به رسم یادبود از طرف هیئت لبنانی به استاد عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی اهدا شد.

در این نشست علاوه بر معاون و مدیران کل و مدیران معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه، دکتر فواد ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا قائمی نیا رئیس پژوهشکده حکمت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و اساتید لبنانی دکتر طلال عتریسی استاد دانشگاه، مشاور علمی و آکادمیک رئیس دانشگاه جامعه المعارف لبنان، دکتر شیخ فادی خیراله استاد حوزه و دانشگاه جامعه المعارف و دکتر اسماعیل لزیق معاون رئیس دانشکده ادیان و علوم انسانی جامعه المعارف حضور داشتند.

انتشار توسط: مدیر سایت

بدون نظر

یک نظر ارسال کنید